Děti online - přednáška pro rodiče a workshopy pro děti

14. února 2024
Digitální wellbeing je dnes klíčový, proto jsme uspořádali přednášku pro rodiče a workshopy pro děti s lektory z Replug me, které poskytly rady a nástroje pro bezpečnější a vyváženější užívání technologií a online světa dětmi.
top-news-image

Děti na FB sice nejsou (jak jsme se dozvěděli), ale my rodiče ano, a tak dává smysl si nasdílet dojmy z únorové rodičovské kavárny na téma Děti v online světě a digitální technologie v rukách našich žáků a potomků aneb jak na digitální wellbeing. 


Užili jsme si každou minutu z dvou hodin plných zajímavých informací, dat z výzkumů a rad od odborníků z Replug me Michal Samuelčík a Klára Zahumenská nás provedli tématy jako: proč je digi svět tak lákavý, jak fungují sociální sítě a co je levný dopamin, jak poznat závislost a jak jí předcházet, co jsou možná rizika online světa a hlavně, jaká je role rodičů v interakci s tímto nelehkým světem.
Nejde sdílet vše, co jsme se dozvěděli, ale nabízíme aspoň 6 myšlenek, které nás zaujaly:

  • vymyslete pravidla pro užívání technologií společně s dětmi (a to i pro sebe)
  • nastavte hranice a dodržujte je. V případě porušení netrestejte, ale pracujte s důsledky - pro děti i pro sebe
  • nezapomínejte chválit - e to lepší než neustále poukazovat na chyby a selhání
  • buďte někdy online společně s dětmi – hrajte hry, sledujte společně oblíbené influencery a bavte se o tom, co zažíváte
  • dávejte si společný digi detox (třeba 24 hodin jednou za dva  týdny)
  • a hlavně vykažte obrazovky z míst, kde nemají co dělat (u večeře, před spaním apod.) 

 

replug_prednaska.jpgreplug_prednaska2.jpgreplug_prednaska1.jpgreplug_prednaska4.jpg

Je důležité si tato témata projít nejen s rodiči, ale i s dětmi, proto jsme se s lektory domluvili a ti necelý měsíc po setkání s rodiči přijeli znovu do Prahy a užili si 3 workshopy s našimi dětmi. 
Vzali jsme to z gruntu, takže už třeťáci a čtvrťáci měli společný workshop pro nejmladší. Mezi hlavní témata patřilo bezpečí na internetu i sociálních sítích, výhody i nevýhody založení účtů na sociálních sítích i ochrana sebe sama ve virtuálním prostoru.

Trochu jiný workshop si užili páťáci se šesťáky, kteří se kromě bezpečnosti na sítích bavili také o působení reklamy, klamavé reklamě, anebo třeba komunikaci s neznámými lidmi na sítích. Sedmáci si v trochu upraveném podání vyslechli mnohé z informací, které měli příležitost slyšet i jejich rodiče. Diskutovali o tom, jak se pozná a projevuje závislost, v čem spočívá komercionalizace virtuálního prostoru, ale i jak si uchránit své bezpečí anebo jak sociální sítě působí na naše prožívání.
Všechny diskuse vedly k přemýšlení o kladech i záporech sociálních sítích i virtuálního světa obecně.

Workshopy zároveň nabídly nástroje, jak se ochránit a zachovat si duševní zdraví, aniž by se člověk musel vyhýbat něčemu, co je dnes už běžnou součástí našich životů. Víme, že nemá smysl zakazovat. Naopak potřebujeme být informovaní - jen tak máme možnost volby.

replug_deti3.jpgreplug_deti2.jpgreplug_deti1.jpg